Canin-fennsík (Olaszország) 2002 - tél

Újabb egy hetet (2002 II. 16-24) töltött a több mint 32 km hosszú olaszországi Michele Gortani barlangrendszerben a Gortáni Team (11+4+6 fõs) magyar kutatóexpedíciója. Az eredmény idén télen sem maradt el. A bejárat megközelítése a hirtelen leszakadt hó miatt igen viszontagságos volt, de nem fenyegetett komoly lavinaveszély sehol.

Balra: Leo töri az utat, Kilián asszisztál.; Középen: Függő; Jobbra: Kitűzik a zászlót a bejáratnál;

A nyáron feltárt új bejárat -  140 m-en lévõ omladékának (Magyar-barlang) biztonságossá tétele után folytatták a korrábban nagyon nehezen elérhető Gortáni-barlang új részeiben a járatok feltárását. A bivakot a korábban 2 nap kemény barlangászással elérhető X-ponti bivaknál rendezték be.

BIVAKÉLET

A legnagyobb reménység, a Vízvadász aktív patakos medrét 630 m után egy szifon zárta le, ami valószínûleg a már alulról ismert Menydörgõ-meanderbe folyik vissza. A Negró-kürtõbõl +50 m-el feljebb jutva egy hatalmas terem sötétlő kürtõrendszere fogadta a kutatókat (Fás-kürtõ), amelyben kisebb fadarabok, jéglefolyások és rendkívül száraz hideg jelezte a felszín közelségét. A teremben két ponton is kimászásokat hajtottak végre, de +36 m és +54 m magaságban is csak újabb meanderek (150 m-es és 30 m-es) zárták le a járatokat. Emellett a tábor végén még két új aknarendszerbe ereszkedtek le (Enyémke: -125 m, Szülinapi-akna: -130 m), amelyek még tovább folytatódnak lefelé. Ezeket késõbb, valószínûleg már csak a hóolvadás után lehet bejárni. A téli feltárások hossza a térképezés alapján 1,6 km, az összesen felmért járatok a 2 km-t is eléri (régi feltárás: Nagy-meander - Szabó József kuszoda: 400 m; teljes újrész alaprajz itt). Így a magyarok által a Gortáni barlangrendszerben feltárt szakaszok elérik a 14,5 km-t és az 500 m-es szintkülönbséget.

 

Kép: A Fás-kürtõ terme

Az egyhetes túrát megelőzően már egy csapat mikrorobbantássokkal és további bontással készítették elő a fõ célpont, a Gortáni Magyar-barlangi omladékát (2002 január). Ezzel egyidőben többen elérték a Paolo Fonda (térkép) -705 m-es mélységben lévõ végpontját A Simon Béla vezette csapat útja egy 285 m-es egybefüggõ aknán vezetett keresztül, ám legszebb rész mégis a végponton várta õket, ami egy valószerûtlenül zöldesen csillogó szifon volt (kép itt). A kiszerelés februárban csak részben sikerült megoldani, mivel a nagyakna alatti részekre már nem került sor, de ezt megelőzően újabb két csapat elérte a végpontot (Papp Ferenc és a Kristály Csoport, Debrecen).